Jak zwęzić i jak poszerzyć spodnie w pasie? Jak skrócić nogawki? Poradnik

Każdemu z nas zdarzyło się kupić niedopasowane spodnie. Z czasem mogą one również stracić swój początkowy fason i przestać na nas pasować. Zazwyczaj chowamy je wtedy na dno szafy, nie bardzo wiedząc, jak zaradzić problemowi. Tymczasem okazuje się, że jest to dość łatwe. Spodnie za szerokie czy za wąskie w pasie, a także za długie nogawki, możemy stosunkowo łatwo dopasować do naszych potrzeb. 

Jak zwęzić spodnie w pasie?

Jeśli nasze spodnie są w pasie za duże, najłatwiejszym rozwiązaniem jest użycie paska. Nie zawsze jednak wygląda on dobrze. W takim wypadku warto jest zaopatrzyć się w maszynę do szycia, która w paru prostych krokach naprawi sytuację i zwęzi spodnie w pasie: 

1. Najpierw odpruwamy ze spodni pasek oraz szlufki.

2. Zakładamy spodnie i zbieramy nadprogramowy materiał szpilkami.

3. Zszywamy spodnie maszyną do szycia tam, gdzie szpilki zebrały materiał; nowy ścieg powinien połączyć się z oryginalnym.

4. Odcinamy nadmiar materiału.

5. Przyszywamy odcięty pasek oraz szlufki ściegiem prostym.

Jak poszerzyć spodnie w pasie?

Czasami pojawia się również odwrotna sytuacja – nasze ukochane spodnie stają się za małe. Jak w takim wypadku skutecznie poszerzyć je w pasie? Uniwersalnym wyjściem jest wszycie bocznych paneli:

1. Przygotowujemy boczne panele. Dzielimy brakującą długość na dwa, pamiętając, by dodać nieco zapasu.

2. Ostrożnie rozpruwamy boczne szwy spodni.

3. Obszywamy wszystkie krawędzie części przygotowanych do wszycia (sprawdzi się tu ścieg zygzak).

4. Przypinamy panele boczne szpilkami. Następnie zszywamy krawędź spodni z panelami bocznymi.

Jeśli za małe są na nas spodnie dżinsowe, to nie musimy używać maszyny do szycia, aby poszerzyć spodnie w pasie – wystarczy, że spryskamy je ciepłą wodą. Należy zwilżyć spodnie w pasie na zewnątrz i od wewnątrz, aby całkowicie nasączyć materiał wodą. Następnie rozciągamy pasek płynnymi ruchami. Innym pomysłem jest założenie spodni i wejście w nich do wanny wypełnionej ciepłą wodą. Następnie również musimy mechanicznie rozciągnąć dżinsy – pomocne może okazać się wykonanie w nich paru prostych ćwiczeń, takich jak przysiady.

Jak skrócić nogawki

Jak skrócić nogawki?

Jeśli chodzi o za długie nogawki, to sytuacja jest banalnie prosta. Spokojnie możemy sami skrócić nogawki w domu, korzystając z poniższej metody:

1. Zaznaczamy miejsce skrócenia za pomocą flamastra i odcinamy nogawki nożyczkami.

2. Odmierzamy wąską część materiału i delikatnie zawijamy do środka, a następnie przypinamy szpilkami.

3. Za pomocą igły i nici starannie obszywamy nogawki, pamiętając, by za bardzo nie ściągać nici. 

Jeśli posiadamy wąskie dżinsy, nie musimy używać igły i nici. Nadmiar materiału możemy po prostu podwinąć do wewnątrz, co zapewni nam odpowiednią długość nogawek.

Jak widać, niedopasowanych spodni nie musimy trzymać na dnie szafy. Prostymi sposobami możemy dopasować spodnie do sylwetki i cieszyć się z bardziej urozmaiconego stylu. 

Dodaj opinie