Metody antykoncepcji i ich skuteczność. Praktyczna lista

Temat bezpiecznego seksu bardzo często pojawia się w debacie publicznej. Na bezpieczny seks składa się nie tylko unikanie chorób przenoszonych drogą płciową, ale również zmniejszanie ryzyka zajścia w niechcianą ciążę. Na rynku dostępnych jest wiele metod antykoncepcji, które różnią się między innymi ceną i skutecznością. Jaka z nich jest najskuteczniejsza? Oto praktyczna lista, dzięki której poznasz różne metody antykoncepcji i ich skuteczność.

Najpopularniejsze metody antykoncepcji – prezerwatywy

Prezerwatywy to jedna z najpopularniejszych metod antykoncepcji, która wyróżnia się również łatwą dostępnością. Można dostać je praktycznie wszędzie. Zaliczane są do metod antykoncepcji mechanicznej. Poza standardowymi prezerwatywami dla panów dostępne są również prezerwatywy damskie. Prezerwatywy cechuje względnie wysoka skuteczność, która dla wersji męskiej wynosi 82%-98%. Ta wyższa wartość dotyczy skuteczności w warunkach idealnego użycia. Należy jednak uwzględnić różne wypadki, takie jak pęknięcie prezerwatywy czy niepoprawne założenie. W celu zmniejszenia ryzyka tego typu przypadków należy dobrze dobrać rozmiar prezerwatywy, a także starannie ją założyć.

metody antykoncepcji lista skuteczność

Antykoncepcja hormonalna, czyli najskuteczniejsze metody antykoncepcji

Metody antykoncepcji hormonalnej wyróżnia bardzo wysoka skuteczność, która wynosi między 91% a 99%, w zależności od zastosowanych środków. Zalicza się do nich: tabletki, plastry, krążki czy zastrzyki antykoncepcyjne. Działają one na cykl menstruacyjny kobiety, przez co wpływają na jej płodność. Według badań najlepiej sprawdzą się hormonalne implanty antykoncepcyjne. Antykoncepcja hormonalna stosowana jest również w celu regulacji cyklu u kobiet, które zmagają się z nieregularnym i bolesnym miesiączkowaniem. W celu skorzystania z metod hormonalnych potrzebna jest konsultacja z ginekologiem.

Inne metody antykoncepcji i ich skuteczność

Istnieją również inne, mniej popularne metody antykoncepcji. Możemy do nich zaliczyć między innymi: spiralę domaciczną, gąbki dopochwowe ze środkiem plemnikobójczym i kapturki naszyjkowe. Są również trwałe metody antykoncepcyjne, do których zaliczamy podwiązanie jajowodów i wazektomię. Jeżeli chodzi o metody trwałe, to ich skuteczność wynosi 99,85%-99,9% w przypadku wazektomii oraz 99,5% w przypadku podwiązania jajowodów. Mimo to najczęstszym wyborem są jednak metody antykoncepcji hormonalnej oraz prezerwatywy. Z pewnością największą zaletą tych najpopularniejszych metod jest powszechna dostępność oraz względnie atrakcyjna cena.

Dodaj opinie