Późne macierzyństwo – co warto wiedzieć? Wady i zalety ciąży po 40-ce

Jeszcze dużo pań decyduje się na urodzenie dziecka po 35., czy choćby po 40. roku życia. Czy taka późna ciąża przynosi ze sobą więcej niebezpieczeństw zarówno dla mamy, jak również dziecka? Mówi się, iż późne owoce są najpiękniejsze, ale czy taka jest także późna ciąża? Urodzenie dziecka po 40. roku życia kobiety to nadal popularne działanie. Czy to odnosi się także do macierzyństwa? Przeciętna polska matka rodzi pierwsze dziecko w 27. roku życia, jednak ciągle wzrasta liczba pań, które decydują się na późne macierzyństwo. Zastanawiasz się, czy późne macierzyństwo jest bezpieczne? Sprawdź, jakie są wady i zalety ciąży po 40-ce.

Ciąża w wieku dojrzałym – co jest przyczyną późnego macierzyństwa?

Młoda kobieta w wieku 20-30 lat wydaje się być przygotowana do roli mamy. W tym wieku płodność ma własny szczyt, organizm jest silny, zdrowy oraz odpowiednio stworzony na kłopoty powiązane z ciążą oraz opieką nad małym dzieckiem. Czemu zatem tak mnóstwo pań pragnie zaczekać z decyzją o dziecku? Jedne spośród badań wykonanych pośród Mam, które urodziły dziecko po 30. roku życia dowiodły, iż na liście powodów decydujących o późnym macierzyństwie znajdują się:

  • brak odpowiedniego partnera,
  • konieczność podwyższania kwalifikacji zawodowych oraz samorozwoju,
  • problemy z zajściem w ciążę,
  • brak chęci do zostania matką.
Wady i zalety ciąży po 40-ce

Ciąża po 40-ce – wady

System czterdziestolatki znacznie różni się od ciała dwudziestoletniej dziewczyny. Staje się on mniej sprawny i chociażby z tego względu późna ciąża staje się większym wyzwaniem. Serce kobiety spodziewającej się dziecka działa na podniesionych obrotach, co odbija się na kondycji, jaka w wypadku dojrzałych kobiet i tak nie jest już taka jak przed laty. Co więcej, przyszłe matki po czterdziestce często zmagają się z dolegliwościami o charakterze ciągłym – wraz z wiekiem podnosi się u nich zagrożenie nadciśnienia arterialnego lub cukrzycy, a późna ciąża może zwiększać to zagrożenie.

Ciąża po 40 – zalety

Zapewne największą zaletą ciąży po czterdziestce jest fakt, że decyzja o dziecku jest wtedy niezwykle świadoma. Kobieta, która ma za sobą 40 urodziny miała czas, aby dojrzeć oraz odpowiednio zrozumieć świat. Przyszła matka oraz jej partner są zazwyczaj w stanie zagwarantować dziecku stabilność finansową. Mnóstwo pań po 40. roku życia etap budowania kariery ma w pewnym stopniu za sobą, co oznacza, że mogą poświęcić się wychowaniu dziecka, nie denerwując się o własną pozycję w pracy.

Wartości późniejszego macierzyństwa zauważają także sami specjaliści. Z doświadczenia wielu ginekologów pochodzi, że pacjentki decydujące się na późne macierzyństwo są zazwyczaj niezwykle zdyscyplinowane, przestrzegają poleceń, pamiętają o badaniach kontrolnych, prawidłowym stylu życia i utrzymywaniu dobrej diety w ciąży. Młode matki nierzadko nie myślą o konsekwencjach i o tym, że niewłaściwym postępowaniem mogą zaszkodzić dziecku, chociaż niewątpliwie nie jest to regułą.

Dodaj opinie