Jak odstawić dziecko od karmienia piersią? Odstawianie od piersi bez stresu!

Nie ma górnej granicy wiekowej, w której należy odstawić dziecko od karmienia piersią. Bywają dzieci, które same dojrzewają do odstawienia piersi, jednak nie każda mama chce czekać do momentu, w którym dziecko jest na to gotowe. 

Kiedy zacząć odstawiać dziecko od piersi?

Mamy decydują się na odstawienie dziecka od karmienia piersią z różnych przyczyn. Między innymi znajdziemy wśród nich przyczyny takie jak wyjazd, praca, mus zażywania leków, a z drugiej strony możemy czuć presję otoczenia, zmęczenie i znużenie karmieniem, poczucie wstydu. Niezależnie od przyczyn przez nas podjętych, ważne, aby mieć poczucie, że decyzja nie została podjęta pochopnie i jest zgodna z samą sobą. 

Karmienie piersią a bliskość

Karmiąc piersią nie tylko zaspokajamy potrzeby fizjologiczne dziecka, dajemy mu również poczucie bliskości i bezpieczeństwa. Przy piersi mama dostarcza dziecku białko, tłuszcze, laktozę, witaminy, sole mineralne i przeciwciała, a jednocześnie kształtuje się osobowość dziecka. Jeżeli podjęliśmy decyzję o odstawieniu od piersi musimy zastanowić się nad najkorzystniejszą formą odstawienia dla mamy i dziecka. 

Aby znaleźć jak najlepsze rozwiązanie, należy zadać sobie kilka pytań na temat karmienia piersią. Czy nasze dziecko potrzebuje bliskości, czy domaga się pokarmu, bo jest głodne? Jak często dziecko domaga się piersi? W jakich sytuacjach? Czy dziecko traktuje pierś jak smoczek?  Jak mocno dziecko jest związane z piersią? Dzięki tym pytaniom możemy zadecydować, w jaki sposób odstawić dziecko od piersi. 

jak przestać karmić dziecko piersią

Kilka dobrych rad, które mogą pomóc w odstawieniu dziecka od piersi

1. Zastanów się i określ w jakim przedziale czasowym chcesz odstawić dziecko od piersi. 

2. Zdecyduj, czy chcesz częściowo czy całkowicie zakończyć karmienie piersią. 

3. Nie proponuj dziecku piersi. Na początku odstawiania dawaj pierś wyłącznie, gdy dziecko się bardzo tego domaga.

4. Najpierw pomiń jedno karmienie, by w dalszym czasie móc zrezygnować z kolejnych. 

5. Kiedy dziecko domaga się piersi, spróbuj odwrócić jego uwagę – pokaż ulubioną książeczkę, pobaw się z dzieckiem, wyjdź z nim na spacer. Czas spędzony z mamą zaspokoi potrzebę bliskości. 

6. Głodne dziecko domaga się automatycznie piersi – spróbuj wyprzedzić jego potrzeby. 

7. Rozmawiaj z dzieckiem, nawet mały człowiek potrzebuje wyjaśnienia dlaczego mama nie może dalej go karmić. W zamian zaproponuj tulenie, całowanie, wygłupy w łóżku. 

8. Karmienie piersią zastąp zdrowym, pożywnym i smacznym posiłkiem, który jest atrakcyjny dla dziecka.

9. Bądź z dzieckiem. Niech ma świadomość, że strata piersi to nie strata mamy. 

10. Pamiętaj, że Ty i dziecko macie prawo do wyrażania emocji. 

Dodaj opinie