Jak ubrać dziecko na spacer? Czyli jak w prosty sposób dostosować strój do pogody!

Ubieranie dziecka odpowiednio do panującej pogody jest niezwykle ważne. Szczególnie istotne jest to, by nie było mu za gorąco ani za zimno. Dlatego warto trzymać się kilku ważnych zasad, dzięki którym przygotowanie pociechy na spacer nie będzie trudne. Przede wszystkim temperatura nie jest najważniejsza. Liczą się jeszcze warunki atmosferyczne. Poza tym ogólnie dziecko może mieć różne potrzeby i preferencje dotyczące ubiory.

Czym kierować się w ubieraniu dziecka na spacer?

Choć może wydawać się to dziwne, to lepiej założyć o jedną warstwę za mało niż za dużo na spacer. Jednak należy zawsze mieć pod ręką dodatkową bluzę czy kocyk, gdyby było dziecku za zimno. Jest to ważne z dwóch powodów. Po pierwsze malucha nie wolno przegrzewać, ponieważ może to zmniejszyć odporność. Po drugie ważne jest hartowanie się. Poza tym, gdy pociesze będzie za chłodno, zaraz oznajmi to nam głośnym płaczem.

Drugą sprawą jest to, by zakładać dziecku na spacer o jedną warstwę więcej niż sobie. Jednak czasami zdarzy się odwrotna sytuacja. Przede wszystkim wtedy, gdy dziecko jest starsze i np. bawi się na placu zabaw. Wtedy jest w stanie się zgrzać bardziej od dorosłego, zatem nie potrzebujemy dodatkowej warstwy ubrań.

Czy dziecku nie jest za zimno?

W przeciwieństwie do dorosłych u dzieci temperaturę sprawdza się na karku. Tak można najprościej ocenić, czy maluchowi nie jest przypadkiem za zimno lub za gorąco, a potem dostosować jego ubiór do potrzeb.

jak ubierać dziecko na spacer

Czy niemowlętom należy zakładać buciki na spacer?

Zdecydowanie nie. Jeśli dziecko jeszcze nie chodzi, nie powinno mu się zakładać butów, które ograniczają ruchomość stopy i zaburzają jej naturalny rozwój. Jeśli na zewnątrz jest chłodniej, najlepiej założyć maluchowi dwie pary skarpet lub przykryć szczelnie kocykiem. Dobrym pomysłem mogą być także dodatkowe, miękkie papucie.

A jak dziecko powinno być ubrane do wózka?

Wszystko zależy od posiadanej spacerówki. Są takie, które świetnie chronią od wiatru, inne za to bardziej się nagrzewają. Trzeba zatem to także wziąć pod uwagę podczas wyjścia na spacer z dzieckiem. Poza tym sam maluch może siedzieć spokojnie lub też nie. Na wybór ubioru jak zawsze wpływa pogoda oraz temperatura jego ciała.

Czkawka na spacerze – co może oznaczać?

Rodzicom wydaje się, że czkawka może być wynikiem tego, że dziecku jest chłodno. Nic bardziej mylnego. Ten mechanizm wiąże się z działaniem nerwu błędnego i poruszaniem się, a nie z odczuwalna przez dziecko temperaturą.

Odpowiednie przygotowanie dziecka na spacer wpływa na jego komfort oraz spokój rodziców podczas każdego wyjścia.

Dodaj opinie