„Bo ty nigdy nie sprzątasz po sobie”. „Bo znowu koledzy i koledzy”. „A Twoja mama….”. Takie i inne „piękne” wyznania padają podczas związkowych kłótni. Czy można więc powiedzieć, że kłótnie w związku są potrzebne? A może to samo zło? Kiedy konflikt staje się destrukcyjny?
Skąd się biorą kłótnie?
Skąd biorą się kłótnie? Ktoś powiedziałby, że z różnicy zdań. Ja i mój partner mamy odmienne poglądy na ten czy inny temat. Czy jednak to właśnie sprawia, że się kłócimy? Otóż nie. Gdyby chodziło tylko o różnicę opinii, świat byłby o wiele piękniejszy. Tymczasem kłótnie wiążą się przede wszystkim z naszych emocji. Pisał o tym już słynny współczesny psycholog Marshal Rosenberg. „Kiedy widzimy takie czy inne zachowanie, pojawia się w nas złość”.
Zwróć uwagę, że gdy np ktoś zajedzie ci drogę, złościsz się, ale tylko na chwilę – bo robi to ktoś obcy. Tymczasem na własnego partnera złościmy się często i bez skrępowania.
Czy kłótnie w związku są potrzebne? Paradoksalnie, jeśli dużo się kłócicie, to dobrze! Świadczy to bowiem o waszej wielkiej bliskości i o tym, że zależy wam na sobie nawzajem.
Czy kłótnie zawsze są dobre?
Tak oczywiście nie można powiedzieć. Oto kilka „czerwonych świateł” – sygnałów, które mogą ci podpowiedzieć, że Twoje kłótnie nie prowadzą do niczego dobrego. Kiedy więc kłótnie w związku mogą być toksyczne?
- Robisz swojemu partnerowi awanturę o jakiś drobiazg, podczas gdy w rzeczywistości odreagowujesz w ten sposób stresy np z pracy.
- Łatwo złościsz się na partnera, ale kiedy w okresie spokoju dłużej się nad tym zastanawiasz, dochodzisz do wniosku, że kłócisz się, ponieważ podskórnie czujesz, że kochasz swojego partnera i nie chcesz angażować się w dłuższy związek.
- Podczas awantury używasz wulgaryzmów lub obraźliwych słów, usprawiedliwiając się potem, że przecież było to powiedziane w emocjach.
- Kłócąc się, tak bardzo skupiasz się na wykrzyczeniu tego, co leży ci na sercu, że przerywasz drugiej osobie i nie słuchasz, co ma do powiedzenia.
Jeżeli zapala ci się, żadna z tych czerwonych lampek, możesz ze spokojem uznać, że wasze kłótnie są zdrową formą wyrażania emocji w związku.
Jak się kłócić?
Jeśli nie chcesz ranić swojego ukochanego lub ukochanej, pomyśl o napisaniu listu. Taki list pomoże ci pozbyć się nagromadzonych emocji. Nie musisz go dawać ani wysyłać. Już samo napisanie będzie dla ciebie pomocne.
Czasem jednak czujesz, że po prostu musisz coś wykrzyczeć. Dobrze, wykrzycz. Pamiętaj jednak, że kiedy emocje już opadną warto unikać cichych dni, a jeśli chcecie coś ustalić, warto zrobić to wówczas, gdy oboje jesteście w dobrym nastroju. Tak tak, wtedy się najmniej chce, bo niby wszystko jest dobrze, ale właśnie wówczas jest na to najlepszy moment. Warto też powiedzieć przepraszam, nawet jeśli czujesz, że druga osób powinna zrobić to samo. Nie czekaj. Bądź dojrzalszą stroną tego związku!
Tak więc, czy kłótnie w związku są potrzebne? Tak! Warto pamiętać, by wszystko odbywało się z szacunkiem do drugiej osoby.